Ankara
AÇIK
29°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
/ Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu

İstanbul - Cumhuriyet Halk Partisi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

Alınan Oy
5

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Kimdir ( Kendi Cümleleriyle)

1970 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdum. Eğitim hayatıma Trabzon Lisesi'nde başladım ve mezuniyetimin ardından İstanbul Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım. 2008 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye olarak aktif siyasete atıldım.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü halkının büyük destekleriyle yüzde 30 olan oy oranını yüzde 50,8'e çıkararak Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildim. 2019 yerel seçimlerinde İstanbulluların sevgisi ve desteğiyle önce 31 Mart ve ardından 23 Haziran'da iki kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na layık görüldüm. Yeniden yapılan seçimde aldığım %54,21'lik oy oranıyla, 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatamı alarak görevime başladım.

Bu süreçte, İstanbul'un 16 milyon vatandaşı için adil, eşit ve yaratıcı bir şehir vizyonu doğrultusunda çalışmalarıma devam etmekteyim. İstanbul'a hizmet etmek ve bu muhteşem şehrin insanlarına katkı sağlamak benim için büyük bir mutluluk kaynağıdır.

Çocukluğum, Trabzon'un beni sarhoş eden doğası, hırçın denizi ve tarih kokan taş sokaklarıyla geçtiği için kendimi son derece şanslı hissediyorum. Bu şehir, mutlu ve özgür bir çocukluk geçirmeme olanak sağladı. Trabzon Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okumak üzere KKTC'ye gitme fırsatı elde ettim. Zamanla, kaydımı Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi İşletme bölümüne aldırdım ve Kıbrıs'ta geçen iki yıl dolu dolu güzel anılarla geçti.

Kıbrıs, hayatımda önemli bir yer edindi ve bu deneyim benim için büyük bir anlam taşıdı. KKTC'deki eğitimim sonrasında, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'ne yatay geçiş yaparak 1994 yılında mezun oldum. Ardından, yine İstanbul Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Üniversite yıllarımda, eğitimime devam ederken İstanbul'un zengin kültürü, derin tarihi, samimi insanları, tiyatro salonları, restoranları, müzeleri ve sokakları ile tanıştım. Her tanıdıkça, İstanbul'a olan hayranlığım arttı ve doğduğum Trabzon ile benzer bir şekilde İstanbul'a sıkı bir bağ kurduğumu hissettim. Açıkça ifade edebilirim ki, İstanbul benim ufku genişleten, hayatıma zenginlik katan bir şehir oldu.

1992 yılında, inşaat ve taahhüt işleriyle uğraşan aile şirketimizde iş hayatına adım attım ve burada Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendim.

Hayatımın dönüm noktalarından biri olan 1994 yılında, eşim Dilek ile tanıştım. Bu tanışma, bir yıl sonra, 1995 yılında evliliğe dönüştü. Ailemizi, 1997'de ilk göz ağrımız Mehmet Selim, 2005'te ortancamız Semih ve 2011'de biricik kızımız Beren ile tamamladık.

Spora olan büyük ilgim çocukluk yıllarımdan beri devam etmektedir. İlkokul yıllarında hentbolle başladığım spor kariyerime, futbol ile devam ettim ve kaleci olarak görev aldım. Trabzon Lisesi takımında ve KKTC'de Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü'nde oynama fırsatı buldum. Spora olan bağlılığım hiç kopmadı ve zaman içinde Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü'nde yöneticilik yapma şansını elde ettim.

2009 yerel seçimlerinde, uzun yıllardır yaşadığım Beylikdüzü'nde Belediye Başkanlığı için aday adayı oldum. Aynı yıl içinde CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'na seçildim.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere katıldım ve Beylikdüzü halkının büyük destekleriyle Belediye Başkanı seçildim.

2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldum. Seçim sonuçlarına göre 31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildim. Ancak, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın itirazları üzerine gerçekleştirilen yeniden sayım işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 17 Nisan 2019 tarihinde mazbatamı alarak göreve başladım.

Ancak, AK Parti'nin itirazları sonucunda Yüksek Seçim Kurulu'nun 6 Mayıs 2019 tarihinde aldığı kararla mazbatam iptal edildi ve 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yenilendi. 23 Haziran'daki seçimlerde oyların %54,21'ini alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yeniden seçildim. 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatamı alarak görevime başladım ve o tarihten bu yana İstanbul'un her bir sakinine adil, huzurlu, temiz ve hayat dolu bir şehir yaşamı sunmak için çaba gösteriyorum.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *